Λήξη και βραβεία 4ου Διεθνούς φεστιβάλ κινηματογράφου “Ανατομία Εγκλήματος και Τρόμου”

Αθήνα 3 Νοεμβρίου 2020

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – Βραβεία

Με την ανάρτηση στην ιστοσελίδα μας των νικητών των βραβείων,
ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 4ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου
«Ανατομία Εγκλήματος και Τρόμου» (Anatomy Crime & Horror International
Film Festival). Λόγω των περιοριστικών μέτρων της πανδημίας για Covid19,
το φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά και το παρακολούθησαν
εκατοντάδες θεατές από 35 χώρες.

Η 7μελης κριτική επιτροπή του φεστιβάλ, αποτελούμενη από τους:

-Αποστόλη Ηλιόπουλο – πρόεδρο της κριτικής επιτροπής, παραγωγό και
σκηνοθέτη
-Γιώργο Κωνσταντόπουλο, σκηνοθέτη
-Χρύσα Κουτράκου, σκηνοθέτιδα
-Καλλιόπη Ελένη Βλαστού, αρθρογράφο-ηθοποιό
-Ράνια Ορφανάκου, συγγραφέα – εκπαιδευτικό
-Κωνσταντίνο Γουργιώτη, σκηνοθέτη
Τζένη Τζέμα , συγγραφέα-σεναριογράφο-ηθοποιό
ως μέλη

Απένειμε τα παρακάτω βραβεία:

  1. Καλύτερης ταινίας όλων των κατηγοριών (Best Picture: all categories)
    στην ταινία The Deep Ones
  2. Καλύτερης μικρού μήκους ταινίας όλων των κατηγοριών (Best Short
    Film: all categories) στην ταινία The Desecrated
  3. Καλύτερου σκηνοθέτη όλων των κατηγοριών (Best Director: all
    categories) στον Chad Ferrin για την ταινία (The Deep Ones)
  4. Καλύτερου σκηνοθέτη μικρού μήκους ταινιών όλων των κατηγοριών
    (Best Director Short Film: all categories) στον John Gray για την ταινία
    (The Desecrated)
  5. Καλύτερης διεύθυνσης φωτογραφίας όλων των κατηγοριών (Best
    Cinematography: all categories) στον Sammy Hermand για την ταινία
    (Doffice)
  6. Καλύτερου σεναρίου όλων των κατηγοριών (Best Screenplay: all
    categories) στους Francesco Baucia, Lucio Laugelli για την ταινία
    (Fade Out)
  7. Καλύτερου ηθοποιού όλων των κατηγοριών (Best Actor: all categories)
    στον Michel Carcan για την ερμηνεία του στην ταινία (Doffice)
  8. Καλύτερου υποστηρικτικού ηθοποιού όλων των κατηγοριών (Best
    supporting Actor: all categories) στον Robert Miano για την ερμηνεία
    του στην ταινία (The Deep Ones)
  9. Καλύτερης ηθοποιού όλων των κατηγοριών (Best Actress: all
    categories) στην Ailin Zaninovich για την ερμηνεία της στην ταινία
    (Leni)
  10. Καλύτερης υποστηρικτικής ηθοποιού όλων των κατηγοριών (Best
    supporting Actress: all categories) στην Marcia Moran για την ερμηνεία
    της στην ταινία (The Desecrated)
  11. Καλύτερης Πρωτότυπης Μουσικής όλων των κατηγοριών (Best
    Original Score: all categories) στον Randy Kalsi για την ταινία (Daytime
    Nightmare)
  12. Καλύτερων ειδικών εφέ όλων των κατηγοριών (Best Special Effects: all
    categories) στην ταινία The Curse of Valburga
  13. Καλύτερου μοντάζ όλων των κατηγοριών (Best Film Editing: all
    categories) στον Jahad Ferif για την ταινία (The Deep Ones)
  14. Καλύτερου ηχητικού σχεδιασμού όλων των κατηγοριών (Best Sound
    Design: all categories) στον Randy Kalsi για την ταινία (Daytime
    Nightmare)
  15. Καλύτερης πειραματικής ταινίας όλων των κατηγοριών (Best
    Experimental Film: all categories) στην ταινία Seven Levels Deep
  16. Καλύτερης ταινίας τεκμηρίωσης όλων των κατηγοριών (Best
    Documentary Film: all categories) στην ταινία Virginia
  17. Καλύτερης ταινίας κινουμένων σχεδίων όλων των κατηγοριών (Best
    Animated Film: all categories) στην ταινία Malakout
  18. Καλύτερης ταινίας επιστημονικής φαντασίας (Best Sci-Fi Film) στην
    ταινία Doffice
  19. Καλύτερης φωτογραφίας όλων των κατηγοριών (Best Photo: all
    categories) στον Tyler Darkow για την φωτογραφία (Nightmare Fuel)
  20. Καλύτερης ταινίας (Αστυνομικής) Best Picture: (Crime) στην ταινία F20
  21. Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους (Αστυνομικής) Best Short Film:
    (Crime) στην ταινία Madame
  22. Καλύτερου σκηνοθέτη ταινίας (Αστυνομικής) Best Director: (Crime)
    στον Arsen Anton Ostojic για την ταινία (F20)
  23. Καλύτερου σκηνοθέτη μικρού μήκους ταινίας (Αστυνομικής) Best
    Director Short Film: (Crime) στον Garth Jennings για την ταινία
    (Madame)
  24. Καλύτερης Διεύθυνσης φωτογραφίας (Αστυνομικής) Best
    Cinematography: (Crime) στον Nuno Martini για την ταινία (Lullaby)
  25. Καλύτερου Σεναρίου (Αστυνομικής) Best Screenplay: (Crime) στον
    Ioannis Kantas, Stelios Blagos για την ταινία (The Gift)
  26. Καλύτερου ηθοποιού (Αστυνομικής) Best Actor: (Crime) στον Morten
    Holst για την ερμηνεία του στην ταινία (Thieves)
  27. Καλύτερης ηθοποιού (Αστυνομικής) Best Actress: (Crime) στην Katrina
    Grey για την ερμηνεία της στην ταινία (Daytime Nightmare)
  28. Καλύτερης ταινίας (Τρόμου) Best Picture: (Horror) στην ταινία The
    Curse of Valburga
  29. Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους (Τρόμου) Best Short Film: (Horror)
    στην ταινία Swipe
  30. Καλύτερου σκηνοθέτη ταινίας (Τρόμου) Best Director: (Horror) στον
    Federico Gianotti για την ταινία (Leni)
  31. Καλύτερου σκηνοθέτη ταινίας μικρού μήκους (Τρόμου) Best Director
    Short Film: (Horror) στον John Gray για την ταινία (Household
    Demons)
  32. Καλύτερης Διεύθυνσης Φωτογραφίας ταινίας (Τρόμου) Best
    Cinematography: (Horror) στον Mikael Brain για την ταινία (Séance)
  33. Καλύτερου σεναρίου ταινίας μικρού μήκους (Τρόμου) Best Screenplay:
    (Horror) στον Javier Chavanel για την ταινία (Smiles)
  34. Καλύτερου ηθοποιού (Τρόμου) Best Actor: (Horror) στον Johann Urb
    για την ερμηνεία του στην ταινία (The Deep Ones)
  35. Καλύτερης ηθοποιού (Τρόμου) Best Actress: (Horror) στην Maja
    Makowski για την ερμηνεία της στην ταινία (Séance)
  36. Καλύτερης ταινίας κοινού People’s Choice Best Picture στην ταινία F20
  37. Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους κοινού People’s Choice Best Short
    Film στην ταινία Madame
  38. Καλύτερου ηθοποιού κοινού People’s Choice Best Actor στον Michel
    Carcan για την ερμηνεία του στην ταινία (Doffice)
  39. Καλύτερης ηθοποιού κοινού People’s Choice Best Actress στην
    Évelyne Buyle για την ερμηνεία της στην ταινία (Madame)
  40. Καλύτερης φωτογραφίας κοινού People’s Choice Best Photo στον
    Niccolò Ratto για την φωτογραφία (Bodybag)

Τα διπλώματα των παραπάνω βραβείων και των υποψηφιοτήτων θα
αποσταλούν διαδικτυακά.

Ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθεια τους: Μάνο Πολυκρέτη, Γιώργο
Σωτηρούδη, Κωνσταντίνο Ντεμερτζάκη, Λουκά Γεωργιάδη, Παναγιώτη Γλυνό,
Γεώργιο Μπαρμπαδήμο, Αλεξάνδρα Χρυσομαλλίδη, Ιωάννη Μπαχά,
Ευάγγελο Σαλβάνο, Απόστολο Δημοβέλη, Αμαλία Μυλωνά, Δημοσθένη
Χριστόπουλο, Αποστόλη Ηλιόπουλο, Γιώργο Κωνσταντόπουλο, Χρύσα
Κουτράκου, Καλλιόπη Ελένη Βλαστού, Ράνια Ορφανάκου, Κωνσταντίνο
Γουργιώτη Τζένη Τζέμα , Νίκο Γιαννόπουλο, Βασίλειο Χριστοφιλάκη, Νανά
Κυριαζή, Γιώργο Παντελεάκη, Φώτη Δημητρακάκη, Αλέξανδρο Σιπσίδη,
Ειρήνη Πολυκρέτη, Γαρυφαλιά Αλεξοπούλου, Ελένη Γκρούτση, Τζένη
Δεσποτοπούλου, Eligerta Mance, Μαρίζα Γκομούζα, τα μέλη του Συλλόγου,
την μεταφραστική ομάδα του συλλόγου και τους εκατοντάδες σκηνοθέτες και
παραγωγούς ταινιών που μας εμπιστεύθηκαν τις δημιουργίες τους, από τις
οποίες επιλέχτηκαν 72 από 29 χώρες και προβλήθηκε διαδικτυακά η
πλειοψηφία αυτών.

Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε, όπως και κάθε χρόνο, χωρίς την
οικονομική βοήθεια οποιουδήποτε φορέα, παρά μόνο με την αποκλειστική οικονομική συνδρομή και εθελοντική εργασία των μελών του μη κερδοσκοπικού Πολιτιστικού και Επιμορφωτικού Συλλόγου «Τhe Basement».

Horrormovies.gr
Horrormovies.grhttps://horrormovies.gr
Η συντακτική ομάδα του horrormovies.gr αποτελείται από ζόμπι, λυκάνθρωπους, απέθαντους... άντε και κάποιους ανθρώπους που και που! Αποστολή μας είναι η ενημέρωση του ελληνικού κοινού πάνω στις ταινίες τρόμου και η κριτική αξιολόγησή τους.

Τελευταία άρθρα

Περισσότερα άρθρα

Σχόλια (απαιτείται αποδοχή των cookies)