Λήξη και βραβεία 5ου Διεθνούς φεστιβάλ κινηματογράφου “Ανατομία Εγκλήματος & Τρόμου

Αθήνα 1 Νοεμβρίου 2021

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ – Βραβεία

Με την ανάρτηση στην ιστοσελίδα μας των νικητών των βραβείων, ολοκληρώθηκε με επιτυχία το 5ο Διεθνές Φεστιβάλ Κινηματογράφου «Ανατομία Εγκλήματος και Τρόμου» (Anatomy Crime & Horror International Film Festival). Λόγω των περιοριστικών μέτρων της πανδημίας για Covid19, το φεστιβάλ πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά και το παρακολούθησαν εκατοντάδες θεατές από 28 χώρες.

Η 5μελης κριτική επιτροπή του φεστιβάλ, αποτελούμενη από τους :

-Νικόλαο Γιαννόπουλο – πρόεδρο της κριτικής επιτροπής, παραγωγό και σκηνοθέτη

– David E. Tolchinsky Ακαδημαϊκό κινηματογράφου Παν/μιου ΗΠΑ, σκηνοθέτη

– Αποστόλη Ηλιόπουλο, παραγωγό και σκηνοθέτη
-Καλλιόπη Ελένη Βλαστού, αρθρογράφο-ηθοποιό
-Δήμητρα Γκιωντέ, σκηνοθέτιδα
ως μέλη

Απένειμε τα παρακάτω βραβεία:

  1. Καλύτερης ταινίας όλων των κατηγοριών (Best Picture: all categories) στην ταινία Precarious
  2. Καλύτερης μικρού μήκους ταινίας όλων των κατηγοριών (Best Short Film: all categories) στην ταινία You’re dead Helen
  3. Καλύτερου σκηνοθέτη όλων των κατηγοριών (Best Director: all categories) στον Weston Terray για την ταινία (Precarious)
  4. Καλύτερου σκηνοθέτη μικρού μήκους ταινιών όλων των κατηγοριών (Best Director Short Film: all categories) στον Robert Dee για την ταινία (The Devil’s Harvest)
  5. Καλύτερης διεύθυνσης φωτογραφίας όλων των κατηγοριών (Best Cinematography: all categories) στον Valerii Petrov για την ταινία (Unnamed)
  6. Καλύτερου σεναρίου όλων των κατηγοριών (Best Screenplay: all categories) στον Toni O. Prats για την ταινία (Cruel)
  7. Καλύτερου ηθοποιού όλων των κατηγοριών (Best Actor: all categories) στον Marek Kossakowski για την ερμηνεία του στην ταινία (The Tell-Tale Heart)
  8. Καλύτερου υποστηρικτικού ηθοποιού όλων των κατηγοριών (Best supporting Actor: all categories) στον Robert Gonera για την ερμηνεία του στην ταινία (The Tell-Tale Heart)
  9. Καλύτερης ηθοποιού όλων των κατηγοριών (Best Actress: all categories) στην Mireille Roussel για την ερμηνεία της στην ταινία (Dora)
  10. Καλύτερης υποστηρικτικής ηθοποιού όλων των κατηγοριών (Best supporting Actress: all categories) στην Anne Kavanagh για την ερμηνεία της στην ταινία (Foolsproof)
  11. Καλύτερης Πρωτότυπης Μουσικής όλων των κατηγοριών (Best Original Score: all categories) στον Tasos Eliopoulos για την ταινία (Red Pill)
  12. Καλύτερων ειδικών εφέ όλων των κατηγοριών (Best Special Effects: all categories) στην ταινία Cruel Tale, Friday kills
  13. Καλύτερου μοντάζ όλων των κατηγοριών (Best Film Editing: all categories) στην ταινία Precarious
  14. Καλύτερου ηχητικού σχεδιασμού όλων των κατηγοριών (Best Sound Design: all categories) στην ταινία The Tell-Tale Heart
  15. Καλύτερης πειραματικής ταινίας όλων των κατηγοριών (Best Experimental Film: all categories) στην ταινία Mystery Meat
  16. Καλύτερης ταινίας τεκμηρίωσης όλων των κατηγοριών (Best Documentary Film: all categories) στην Mocumentary ταινία Mareld
  17. Καλύτερης ταινίας κινουμένων σχεδίων όλων των κατηγοριών (Best Animated Film: all categories) στην ταινία Red. The Color Within
  18. Καλύτερης ταινίας επιστημονικής φαντασίας (Best Sci-Fi Film) στην ταινία Polvotron 500
  19. Καλύτερης φωτογραφίας όλων των κατηγοριών (Best Photo: all categories) στον Adam Ewings για την φωτογραφία (Pig)
  20. Καλύτερης ταινίας (Αστυνομικής) Best Picture: (Crime) στην ταινία Dark Fears
  21. Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους (Αστυνομικής) Best Short Film: (Crime) στην ταινία Draining
  22. Καλύτερου σκηνοθέτη ταινίας (Αστυνομικής) Best Director: (Crime) στον Chad Ferrin για την ταινία (Night Caller)
  23. Καλύτερου σκηνοθέτη μικρού μήκους ταινίας (Αστυνομικής) Best Director Short Film: (Crime) στον Dmitry Azarkh για την ταινία (Pride)
  24. Καλύτερης Διεύθυνσης φωτογραφίας (Αστυνομικής) Best Cinematography: (Crime) στον Alexander Korsun για την ταινία (Duty)
  25. Καλύτερου Σεναρίου (Αστυνομικής) Best Screenplay: (Crime) Rubén Méndez για την ταινία (La Metafísica del Asesino)
  26. Καλύτερου ηθοποιού (Αστυνομικής) Best Actor: (Crime) στον Manuel Millán για την ερμηνεία του στην ταινία (La Metafísica del Asesino)
  27. Καλύτερης ηθοποιού (Αστυνομικής) Best Actress: (Crime) στην Mar Casas για την ερμηνεία της στην ταινία (Cruel)
  28. Καλύτερης ταινίας (Τρόμου) Best Picture: (Horror) στην ταινία Vurdalak Blood
  29. Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους (Τρόμου) Best Short Film: (Horror) στην ταινία Cruel Tale, Friday kills
  30. Καλύτερου σκηνοθέτη ταινίας (Τρόμου) Best Director: (Horror) στην Tonya Pinkins για την ταινία (Red Pill)
  31. Καλύτερου σκηνοθέτη ταινίας μικρού μήκους (Τρόμου) Best Director Short Film: (Horror) στον N’cee van Heerden για την ταινία (Hunter’s Cabin)
  32. Καλύτερης Διεύθυνσης Φωτογραφίας ταινίας (Τρόμου) Best Cinematography: (Horror) στον Piero Perilli για την ταινία (Long Pig)
  33. Καλύτερου σεναρίου ταινίας μικρού μήκους (Τρόμου) Best Screenplay: (Horror) στην Silvia Conesa για την ταινία (Hamelin)
  34. Καλύτερου ηθοποιού (Τρόμου) Best Actor: (Horror) στον David Flick για την ερμηνεία του στην ταινία (The Whooper Returns)
  35. Καλύτερης ηθοποιού (Τρόμου) Best Actress: (Horror) στην Germán Palacios για την ερμηνεία της στην ταινία (Vurdalak Blood)
  36. Καλύτερης ταινίας κοινού People’s Choice Best Picture στην ταινία Mareld
  37. Καλύτερης ταινίας μικρού μήκους κοινού People’s Choice Best Short Film στην ταινία Story of an Empty Village
  38. Καλύτερου ηθοποιού κοινού People’s Choice Best Actor στον Lysandre Robic για την ερμηνεία του στην ταινία (Under The Lather)
  39. Καλύτερης ηθοποιού κοινού People’s Choice Best Actress στην Lucile Vignoles για την ερμηνεία της στην ταινία (You’re dead Helen)
  40. Καλύτερης φωτογραφίας κοινού People’s Choice Best Photo στον Adam Ewings για την φωτογραφία (Clown)


Τα διπλώματα των παραπάνω βραβείων και των υποψηφιοτήτων θα αποσταλούν διαδικτυακά.


Ευχαριστούμε για την πολύτιμη βοήθεια τους: Μάνο Πολυκρέτη, Γιώργο Σωτηρούδη, Κωνσταντίνο Ντεμερτζάκη, Λουκά Γεωργιάδη, Αποστόλη Ηλιόπουλο, Δήμητρα Γκιωντέ, Καλλιόπη Ελένη Βλαστού, Νίκο Γιαννόπουλο, David E. Tolchinsky Ακαδημαϊκό κινηματογράφου Βασίλειο Χριστοφιλάκη, Νανά Κυριαζή, Tyler Darkow, Φώτη Δημητρακάκη, Αλέξανδρο Σιπσίδη, Ειρήνη Πολυκρέτη, Γαρυφαλιά Αλεξοπούλου, Ελένη Γκρούτση, Τζένη Δεσποτοπούλου, Eligerta Mance, Μαρίζα Γκομούζα, τα μέλη του Συλλόγου, την μεταφραστική ομάδα του συλλόγου και τους εκατοντάδες σκηνοθέτες και παραγωγούς ταινιών που μας εμπιστεύθηκαν τις δημιουργίες τους, από τις οποίες επιλέχτηκαν 65 από 23 χώρες και προβλήθηκε διαδικτυακά η πλειοψηφία αυτών.


Η διοργάνωση πραγματοποιήθηκε υπό την αιγίδα του Υπουργείου Πολιτισμού και όπως κάθε χρόνο, χωρίς την οικονομική βοήθεια οποιουδήποτε φορέα, παρά μόνο με την αποκλειστική οικονομική συνδρομή και εθελοντική εργασία των μελών του μη κερδοσκοπικού Πολιτιστικού και Επιμορφωτικού Συλλόγου «Τhe Basement».

Horrormovies.grhttps://horrormovies.gr
Η συντακτική ομάδα του horrormovies.gr αποτελείται από ζόμπι, λυκάνθρωπους, απέθαντους... άντε και κάποιους ανθρώπους που και που! Αποστολή μας είναι η ενημέρωση του ελληνικού κοινού πάνω στις ταινίες τρόμου και η κριτική αξιολόγησή τους.
Τελευταία άρθρα
Δημοφιλή